Psychika a vztahy

Co dělat, když se manžel bojí mít dítě?

Toužíte po miminku, ale váš manžel nechce? Zkoušely jste s ním zapříst rozhovor na toto téma, ale jako by o dítě nestál? A co když se bojí?

Proč má strach?

Existuje mnoho důvodů, jichž se manžel může obávat. Má naději, že jeho partnerka po porodu nezůstane tak přitažlivá, přijde o pravidelnou dávku sexu na pár let dopředu, pozornost ženy už nebude patřit jen jemu, vydělané peníze se začnou dělit mezi dalšího človíčka a celý jeho život se obrátí vzhůru nohama. První týdny po porodu se muž v klidu nevyspí, manželka bude vystresovaná a podrážděná. S přibývajícími povinnostmi, jež padnou na ženinu hlavu, se muž musí více angažovat a pomáhat, což naruší jeho osobní čas, který měl dříve jen pro sebe. Někteří muži po dětech ani netouží, a proto v tomto případě nemá cenu ho nadále přemlouvat.

Tohle nedělejte!

Vyzkoušejte některé z metod níže, ale nikdy nezapomínejte na upřímnou a otevřenou komunikaci s partnerem. Můžete si přát dítě sebevíc, ale pokud s ním partner nebude souhlasit, máte zkrátka smůlu. Buď to unesete, nebo vztah končí. Je to kruté, ale je to tak. Manžel by trpěl s dítětem a vy bez něj. V takovémto životně důležitém rozhodnutí musí panovat jednoznačná shoda. Bez výjimek.

Jako metodu zcela nedoporučuji křik, vydírání, pláč, nucení, lži, podvody v podobě vysazení antikoncepce a tak podobně. Něčeho takového by byl schopen jen velice podlý člověk. Protože máte manžela a plánujete rodinu, zřejmě to není váš styl. Nesnižujte se k tomu.

Jak partnera přesvědčit?

Zeptejte se manžela, z čeho přesně jeho strach vznikl. Bojí se o svůj čas? O pozornost? O budoucí vztah? Jeho obava může být realitou neopodstatněná a tudíž zbytečná. Rozumnými argumenty partnerovi upřímně vysvětlete, co k němu cítíte a jak si vaši společnou budoucnost představujete. Uklidníte ho a pak je možné, že se nechá snadno přesvědčit.

Ale co když se necítí dost zralý na to, být otcem? To by mohl být skutečně oříšek, ale nikoli neřešitelný. Přihlaste se společně do kurzu rodičovství, diskuzí pro otce nebo si jen promluvte s psycholožkou či psychologem. To jsou ti správní lidé, kteří vašemu partnerovi dokáží pomoci od strachu a ukážou mu nový úhel pohledu, který už nepůsobí tak hrozivě.

Manžel může mít i strach, že selže jako otec. Třeba má špatné zkušenosti ze svého dětství a nechce chyby svých rodičů opakovat. Jestli máte v rodině menší děti, nebo je má vaše kamarádka či rodinný známý, zkuste si je půjčit na hlídání „na zkoušku“ třeba i na jediné odpoledne. Nemusíte dítě vychovávat. Stačí jen, že tam s vámi bude. Je to dobrá ukázka, jak se s dítkem žije, co a jak často vyžaduje, kolik času mu věnujete, na kolik je schopno se zabavit samo.

Nejsnazší věc, kterou můžete – a měla byste – udělat, je říct manželovi o svých důvodech, proč tolik po dítěti toužíte, proč zrovna teď, co to pro vás znamená, jak moc vám na tom záleží, co si od toho slibujete, čím chcete svůj život naplnit. Manžel vás pak snáze pochopí a na rodičovství se bude dívat jinýma očima, což je jenom dobře. Zkuste mu ukázat všechny důvody, proč dítě mít. Samozřejmě, že se najde i kupa nevýhod, ale tak to chodí. I manželství vyžaduje nějaké oběti, ale stojí za to, protože od partnera dostáváte něco, co vám nikdo jiný nedá. Lásku, domov, bezpečí, rodinu, radost. Stejně tak vás „obdaruje“ i miminko.

Co když jsou důvodem peníze?

Oba manželé si musí uvědomit, že ženin „plat“ bude mnohem nižší, než když pravidelně chodila do práce a to po další tři roky. Miminko sice nevyžaduje tolik nákladných věcí, neboť máte-li trochu minimalistického a ekologického ducha, neutratíte tolik peněz, za to však z menšího výdělku musíte uživit nikoli dvě osoby, ale rovnou tři. I to může být důvod, proč se váš manžel zdráhá založit rodinu. Udělejte si rodinný rozpočet. Nakonec zjistíte, že by vaše situace nemusela být tak zlá.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.

2 komentáře

Klikněte a napište komentář

  • Ten můj byl p*sranej až za ušima a teď se může z našeho syna zbláznit a je skvělý táta 🙂

  • Tak takovýho bych chtěla mít doma, co mi řekne, že má strach mít dítě. Pak ho spolu náhodou budeme mít a on se bude bát ho přebalovat ne.