Otěhotnění

Kyselina listová před otěhotněním

Kyselina listová je součástí komplexu vitamínů B. Její zkratka se nazývá B9. Stejně jako “parťáci” ze stejné skupiny, vykazuje i B9 obrovský vliv na funkci organismu a nedostatek fatálně ovlivňuje jeho činnost. Protože jsou vitaminy skupiny B vzájemně provázány, problém značí již nižší hladina jednoho z nich. Neboť pracují jako tým, při nedostatku jednoho trpí ostatní a vznikají další zdravotní neduhy.

Proč byste měli užívat kyselinu listovou?

Je důležitým činitelem v lidském těle, neboť ovlivňuje váš celkový stav. Ladí činnost srdce, udává tvar a počet pro červené krvinky, již ovlivňují srážlivost krve a přenos kyslíku v žilách. Máte-li málo nedostatek kyseliny listové, potažmo kyslíku v krvi, hned to poznáte, protože se vám zamotá hlava. Stejně tak dlouho trvá, než se vám zacelí rána či při škrábnutí přestane téct krev. Taktéž ovlivňuje kvalitu vlasů a nehtů. Jakmile máte podezřele lámavější nehty a více se vám mastí vlasy, či padají ve větším množství, víte, kde je chyba. Zrovna tak pocítíte nedostatek kyseliny listové v případě špatné funkce střev, která ji nejsou schopna vstřebat. V  dnešní době je všeobecně těžké udržet si dostatek tohoto vitaminu. Pokud není schopen udržet se vůbec v těle, zakládáte si na pořádný problém. Všechny tyto potíže se s vámi táhnou od snahy otěhotnět až po celé těhotenství.


Marfuša doplňovala kyselinu listovou pojídáním ořechů :-).

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminu B9?

Nejvíce ohrožené jsou ženy, neboť v době menstruace odchází z jejich těla velké množství železa i kyseliny listové, která je na tento minerál vázaná. V jejich případě je vhodné doplňovat vitamíny pravidelně. Vedlejším účinkem jeho nedostatku totiž vedle výše zmíněných obtíží bývá i podrážděnost a únava. Další rizikovou skupinou jsou lidé s onemocněním jater nebo milovníci nadměrného pití alkoholu. V tomto případě je krev již zředěná alkoholem či nemocí, a proto je těžké ji okysličit běžnými dávkami. Následkem lhostejnosti vůči nedostatku vitamínů je anémie neboli chudokrevnost.

Kde najdete kyselinu listovou?

Kyselina listová se nachází v různých druzích zeleniny a dalších potravinách. Nejvíce jí objevíte ve špenátu, hlávkovém salátu, brokolici, vlašských oříškách, celozrnných potravinách – Pozor! Celozrnná potravina není na tmavo obarvená houska se zrníčky na povrchu! – Dále se vyskytuje v citrusech, zejména v pomerančích, kvasnicích a luštěninách. K mání je i v živočišných produktech, především ve vnitřnostech, ale ty jsou v těhotenství naprosto nevhodné.

Jaké potraviny obsahují kyselinu listovou?
  • chřest
  • zelený salát
  • pomeranče
  • játra
  • kvasnice
  • vlašské ořechy
  • brokolice
  • mléko a mléčné výrobky
  • fazole a jiné luštěniny
  • celozrnné potraviny, obilné klíčky

Nutno podotknout, že kyselina listová se ztrácí při tepelné úpravě potraviny, a to až z 95 %. Z toho důvodu doporučuji pití smoothies, která jsou mnohem chutnější než syrová zelenina a obsahují plno zdravých živin. B9 můžete brát i ve formě tablet. Zde však varuji před dvěma záležitostmi. Za prvé, nikdy neberte jen jeden druh vitaminu B. Vždy berte celý komplex. Jedním druhem, například B9, je velice snadné se předávkovat a rozhodíte tím hodnoty ostatních živin, což je nežádoucí. Druhá věc je, že vstřebatelnost vitaminů v těle z potravin je až 65 %. Vstřebatelnost z potravinových doplňků je maximálně 30 %. Více o tomto tématu píše pan Jiří Janča, jenž získal za své texty ocenění po celé Evropě.

Co hrozí plodu při nedostatku kyseliny listové?

Všechny výše zmíněné nepříjemnosti při nedostatku jsou relativně zanedbatelné, pokud se jedná pouze o vás. V případě těhotné ženy a jejího plodu jsou následky mnohem horší. Narozené dítě může trpět rozštěpem páteře, hrozí částečné ochrnutí na dolní končetiny a tudíž odkázání na invalidní vozíček, výjimkou nebývá ani porucha vyměšování, v tom lepším případě je to pak porucha učení. Při vysokém nedostatku kyseliny listové před a při těhotenství může dítě zemřít ještě před narozením, což se projevuje samovolným potratem. V neposlední řadě se zvyšuje riziko předčasného porodu.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.