Otěhotnění

MUDr. Nicole Mardešićová: „Dobu početí nelze odkládat do nekonečna“

U nás na webu se aktivně věnujeme veškeré problematice týkající se početí. Jak je to s dobou početí a prioritami v dnešní společnosti?

Stará písnička

Moc dobře si uvědomujeme, že život každé ženy je jiný a doba se rychle mění. S tím je spojena také skutečnost, že průměrný věk prvorodiček roste. Je tak vždy zajímavé podívat se na argumenty specialistů a doktorů, třebaže v celé řadě případů náladu a motivaci zkoušet otěhotnět nezvednou. Na jednu stranu je pochopitelné, že doktoři budou říkat, jak je lepší mít dítě co nejdříve. Na straně druhé je zde však mnoho žen, pro které není dítě hlavní prioritou. Chtějí si nejdříve vybudovat kariéru, zajistit si bydlení (hypotéka v Praze je sama o sobě fakt „porod“) cestovat, něco prožít… případně čekají na toho pravého.

Ach ty hodiny

Biologické hodiny však tikají, což potvrzuje i MUDr. Nicole Mardešićová z kliniky Pronatal: „Hlavním prognostickým faktorem při otěhotnění je věk ženy. Reprodukční období žen je zkrátka omezeno a po 30. roce naše plodnost postupně klesá, po 40. roce je šance na otěhotnění s vlastními vajíčky již velmi nízká. Je tu jisté riziko, že na reprodukční medicínu bude spoléhat do budoucna stále více párů. Jenomže ani sofistikované metody IVF nejsou zárukou úspěchu“, varuje Mardešićová.

Hodně se milovat

MUDr. Nicole Mardešićová zároveň dodává, že někdy se nevyplatí až moc přemýšlet: „Některé páry rodinu plánují až moc dlouho a vůbec si neuvědomují, že dobu početí nelze odkládat do nekonečna. Někdy se lidé také bojí změn, které s sebou narození miminka přinese. Zejména u prvního potomka, kdy nevíte, do čeho jdete. Dnešní doba nás nutí nad vším přemýšlet až příliš.“ Z toho tak nějak vyplývá, že by člověk skutečně neměl jen tak váhat a nespoléhat na to, že ho jednoho dne zachrání reprodukční klinika.

Odborník varuje
Po 30. roce naše plodnost postupně klesá.

Přirozeným návodem je sehnat ideálního tatínka a jít s ním do toho, ideálně ve věku 20 až 30 let. Snadno se to řekne, ale hůře provede, což mi potvrdí prakticky každá žena z mého bezprostředního okolí a já jsem toho sama příkladem.

Když doktoři dělají bububu

V závěru bych chtěla říct, že názory doktorů by neměly být stresorem. Je fajn si je přečíst, jako v případě tohoto článku, něco se dozvědět, získat nový pohled na věc. Ve výsledku je však každá žena individuální a ukazuje se, že problémy s otěhotněním jsou ve velké míře spíše způsobeny hlavou než zdravotními komplikacemi.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.