Otěhotnění

Nepravidelná ovulace a její další poruchy

Článků na téma, jak poznat ovulaci podle bazální teploty, bylo napsáno již mnoho. Ale překvapivě málo lidí se věnuje problematice nepravidelné ovulace a jejím dalších poruchám, které jsou v životě žen poměrně běžné.

Pravidelná ovulace není samozřejmost

Jak jistě víte, tak v období ovulace máte reálně šanci na početí miminka nejvyšší. Právě to je ten důvod, proč si mnoho žen pravidelně hlídá, kdy má ovulaci. Některé si pochvalují pravidelnost, se kterou přichází. Znám dokonce případy, kdy skutečně dorazí absolutně přesně a vždy má zcela stejný průběh. Na druhé straně jsou však také případy, kdy se ovulace absolutně neobjeví. Co to znamená a je to normální?

Poruchy ovulace

Ženy toužící po miminku mají už takhle starostí nad hlavu a poruchy ovulace představují jen další komplikaci. Mezi ty nejběžnější se řadí oligoovulace (nepravidelná ovulace v delších rozestupech) a anovulace, což je ve zkratce postupně mizící ovulace, zpravidla kvůli přechodu. Pokud se ovulace nedostavuje, může být důvodem špatné fungování Hypothalamo-hypofyzárního systému. Právě ten hraje klíčovou roli ve stimulaci zrání ovariálního folikulu.

Pozor na stres

Někdy je však důvod mnohem prostější a tím velmi frekventovaným je velká míra stresu. Už víme, že stres snižuje pravděpodobnost otěhotnění, ale to není vše. Ovlivňuje také pravidelnost ovulace. Výkyvy se mohou objevit, když vás něco například trápí v práci.

Podpora ovulace?

Na internetu je možné najít mnoho návodů, jak podpořit pravidelnost ovulace. Osobně bych vždy doporučila návštěvu gynekologie, nicméně pokud jde o přírodní metody harmonizující cyklus, nelze nic zkazit bylinkami. Obecně se doporučuje kontryhel a doplněk Sarapis. Jeho součástí je včelí mateří kašička a květový a fermentovaný pyl. Třeba právě tohle bude i pro vás cesta, jak se dočkat pravidelné ovulace. A nezapomeňte, k ovulaci by mělo správně docházet 12 až 16 dnů před začátkem další menstruace.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.