Otěhotnění

Plnotučné shrnutí! Nejdůležitější informace o obezitě a těhotenství

Nadváha či obezita představují jednu z příčin, proč se ženám toužícím po mateřství nedaří otěhotnět. Tyto rizikové faktory mohou mít neblahý vliv nejen na otěhotnění, ale i na samotný průběh těhotenství s následnými dopady na narozené dítě. Řečeno ve zkratce: čím více tuku, tím menší šance na početí dítěte.

Nadváha, obezita a menší šance na početí

Pokud se žena s nadváhou či obezitou snaží otěhotnět, avšak stále se jí to nedaří, měla by se zaměřit na zdravý životní styl a správnou životosprávu. Studie prokázaly, že s nadměrným množstvím kilogramů klesá šance na početí potomka a také metoda umělého oplodnění u žen trpících nadváhou či obezitou nebývá tak úspěšná jako u žen, jejichž BMI (index tělesné hmotnosti) se pohybuje v optimálním rozmezí. Těhotenství u obézních častěji provázejí komplikace a roste riziko potratu. Navíc obezita v těhotenství s sebou nese až čtyřnásobně vyšší riziko obezity u dítěte.

Extra výdaje na léčbu

Za speciální léčbu v rámci zvýšení šance otěhotnění si obézní pacientky také připlatí. Kvůli většímu počtu kilogramů se jim do těla musí vpravit větší dávky hormonů, někdy až jejich trojnásobné množství. Základní částku dávek ženám pokryje pojišťovna, zbytek si však musí už doplatit samy. V některých případech tak výdaje na otěhotnění přijdou i na několik desítek tisíc korun. Lékaři a gynekologové obézním pacientkám radí, aby zcela přehodnotily a změnily svůj jídelníček a životosprávu. Právě tato změna může mnohým ženám pomoci k vysněnému početí.

Nejtlustší matka na světě

Existují však případy, které dokazují, že i s obezitou se dá otěhotnět, zvládnout bez komplikací průběh těhotenství a přivést na svět zdravého potomka. Zářným příkladem budiž nejtlustší žena světa, jež se v roce 2007 zapsala do Guinessovy knihy rekordů jako „nejtlustší matka, která porodila zdravé dítě“. Donna Simpson v době početí vážila 241 kg a vysoce rizikový porod provedený císařským řezem proběhl za asistence 30 lékařů. Během těhotenství se ovšem potýkala s cukrovkou a vysokým krevním tlakem.

Nejtlustší matka
Donna Simpson v době početí vážila těžko představtelných 241 kg! Její denní příjem se pohybuje kolem 12 tisíc kalorií.

Rizika spojená s obezitou v těhotenství

A jak jsou na tom ženy v České republice? Statistiky říkají, že již 31 % žen v zemi překročilo hranici obezity. Z toho více jak polovina nastávajících trpí nadváhou a jedna pětina jich je obézních. Přičemž platí pravidlo, že čím větší množství tuku, tím menší šance na otěhotnění. Na vině je totiž tuková tkáň, která produkuje látky poškozující vaječník. Vyšší riziko potratu, cukrovka, vysoký krevní tlak, makrozomie (narození většího dítěte), předčasný porod či porod císařským řezem, s tím vším musí počítat ženy, které jsou v těhotenském stavu a jejich tělesná hmotnost spadá do kolonky nadváha či obezita.

Obezita snažilek v ČR
Čím větší množství tuku, tím menší šance na otěhotnění. Skoro každá třetí Češka má problémy s obezitou. Češi jsou dle statistik nejtlustší v historii, a to včetně dětí.

Důležitá je správná životospráva

Ideální jídelníček ženy, jež se snaží upravit svůj životní styl a otěhotnět, by měl zahrnovat velké množství ovoce a zeleniny (až tři kuse ovoce a až pět kusů zeleniny), naopak výrazně omezit by se měly cukry a nezdravé tuky. Neplatí, že žena by se v těhotenství neměla nijak omezovat a může si dát to, na co má zrovna chuť. Potraviny, které nastávající maminka zkonzumuje, se stávají zároveň potravou a výživovou složkou i pro dítě a ovlivňují jeho zdraví.

Co se v těhotenství nabere, těžko se pak shazuje

Mimo jiné je také důležité nepřibrat v těhotenství více než přiměřené množství kilogramů. V průměru by to podle odborníků mělo být do 15 kg. Po porodu je navíc velmi těžké se nabraného tuku zbavit. Nadměrné kilogramy svědčí o nezdravém životním a stravovacím stylu matky během těhotenství. Pokud si nastávající rodičky neví s jídelníčkem rady, měly by vše zkonzultovat s nutričním specialistou, který jim upraví složení jídelníčku a nastaví plán na míru.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.

1 komentář

Klikněte a napište komentář

  • Potvrzuju vše do puntíku. Snažíme se teď o druhé, ale u prvního jsem skutečně otěhotněla až v momentě, kdy se mi podařilo zhubnout 25 kg. Pokud byste se dámy ptaly, jak se mi to podařilo, tak stačil jen pravidelný pohyb a žádné přílohy. Až mě to překvapilo. Po porodu jsem se na původní váhu nevrátila, za což mám velkou radost. Dokonce se mi podařilo i nějaké to další kilo, jak jsem běhala kolem malého.