Otěhotnění

Tyhle mýty a hrozby kolem početí dítěte a těhotenství znáte?

Alkohol, drogy, ale i pletení jehlicemi. Podívejte se na reálné hrozby a mýty, které jsou spojovány s početím a těhotenstvím.

Jakmile se začneme snažit o miminko, začneme tomu zpravidla podřizovat náš životní styl. Existuje celá řada různých onemocnění a situací, které mají jak negativní vliv na pravděpodobnost početí, tak na vývoj plodu. Je nejvyšší čas podívat se na ty reálné a na ty představující pouze mýtus.

Alkohol ani drogy

Chcete-li otěhotnět, je vhodné doporučit zákaz pití alkoholu a užívání drog, v samotném těhotenství to platí dvojnásob, protože pak hrozí u vašeho dítěte tzv. fatální alkoholový syndrom (FAS), což nezřídka vede k mentální či fyzické retardaci. Sice někde občas narazíte na to, že malé množství alkoholu (třeba vína či bylinného likéru) nevadí, ale žádná studie tohle nikdy nepotvrdila.

Dále se vyvarujte kontaktu s pesticidy a herbicidy. V nich se může nacházet bakterie Listeria monocytogenes způsobující onemocnění listeriózu. A jak se nakazíte? Nejčastěji třeba nedostatečně omytou zeleninou, nepasterizovaným mlékem, špatně tepelně upraveným masem. Když už jsme ve zvířecí říši, jakmile se vám podaří otěhotnět, přestaňte manipulovat s kočičím trusem a kočičku vyžeňte od stolu. Kočky jsou totiž přenašečem toxoplazmózy.

Výsledky na hraně

Určité studie tvrdí, že během těhotenství je lepší nebarvit si vlasy. Proč? Některé výzkumy zmiňují existenci vlivu vlasových barev na vyšší riziko vzniku neuroblastomu (nádor mozku) v dětství. Ne všichni vědci s tím souhlasí. Pokud jde o další rizika, je lepší vyhout se také sauně a pobytu v horké vodě.

„Lepší je pro těhotnou sprchování nebo krátká koupel v teplé nikoliv horké vodě. Vířivky a sauny je lépe vynechat úplně. Pokud má těhotná bolesti břicha nebo hrozí předčasný porod, je koupel rovněž nevhodná,“ doporučil MUDr. Jan Lacheta.

Sedět a trpět

Jakmile někde prozradíte, že se snažíte o miminko, většinou vám všichni řeknou, že byste měla odpočívat a nehýbat se. Ještě víc to platí v momentě, kdy otěhotníte. Co je na tom pravdy? Naštěstí to není tak horké. „Pravidelným cvičením v těhotenství by se budoucí maminky měly udržovat v co nejlepší kondici a posilovat svalové skupiny důležité pro porod,“ potvrdil MUDr. Daniel Struppl z kliniky Gyncentrum.

Jaké jsou ideální sporty?
Mezi vhodné pohybové aktivity patří chůze, plavání, tanec či jóga. Naopak se vyhněte silovým sportům, potápění a míčovým hrám.

Jedním z nebezpečných společenských mýtů je, že problémy s otěhotněním jsou vždy na straně ženy. Není to tak. Statistiky klinického centra Fertimed prozrazují, že za neplodnost mohou obě pohlaví. „Na naší klinice se statistika úspěšnosti umělého oplodnění pohybuje okolo 75 %,“ potvrzuje MUDr. Milan Kafka, primář kliniky Fertimed.

Dítě bez partnera?

Jedním z mýtů je, že dítě bez partnera je utopie. Třebaže to česká legislativa skutečně neumožňuje, řešení existuje. Oplodňovací proces v zahraničí zprostředkovává klinika Spermbank International. „Hlavní výhodou je možnost vybrat si dárce spermatu na základě rozsáhlých kritérií z největší databáze v ČR,“ vysvětluje profesorka Milena Oborná z kliniky SpermBank International.

Mýty na hlavu

Některé mýty kolem početí jsou již zcela postavené na hlavu. Věděli jste například, že by pletení jehlicemi může způsobit zamotání pupeční šňůry? Nebo že je nezdravé při těhotenství zvedat ruce nad hlavu? Zapomeňte na báchorky a dívejte se raději na ověřené informace, ideálně podpořené názorem odborníků.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.