Otěhotnění

Za jak dlouho po vysazení antikoncepce můžete otěhotnět?

Hormonální antikoncepce dnes představuje pro mnoho žen již samozřejmost a snadný způsob, jak se chránit před nechtěným těhotenstvím. Jako jednu z ochranných metod bránící početí ji používá téměř polovina žen v reprodukčním věku. Možná také patříte mezi ty, které cítí, že konečně přišel čas na miminko, a proto se hormonální antikoncepci rozhodly přestat používat. Za jak dlouho je ovšem otěhotnění po vysazení antikoncepce reálné?

Hormonální antikoncepce zásobuje ženské tělo hormonální směsí, která zabrání ovulaci během menstruačního cyklu. Ženě tedy v tomto období nehrozí, že by otěhotněla. Pokud se však žena rozhodne, že přišel správný čas na otěhotnění, začne přemýšlet, kdy vysadit antikoncepci. Odborníci tvrdí, že existuje až 70% šance na bezprostřední otěhotnění po antikoncepci. Vždy ale záleží na každém organismu zvlášť, jak na vysazení prášků bude reagovat.

Počítejte s několika měsíci, ale i rokem

V některých případech bude muset žena počkat delší dobu, než se její tělo s náhlou změnou vyrovná a ona bude moci otěhotnět. Může to trvat klidně několik měsíců, někdy i jeden rok. Nejčastěji se hovoří o době tří měsíců, během níž se celé tělo stačí pročistit od hormonů. Po roce snažení už by se nicméně pár snažící se o miminko měl obrátit na lékařskou pomoc nebo specializovanou kliniku.

Superovulace

Na druhé straně ale často zaznívají názory, že na to, jak dlouho po antikoncepci může žena dosáhnout otěhotnění, má velký vliv tzv. superovulace. Jedná se o stav, který nastává v ženském těle okamžitě po vysazení hormonální antikoncepce. Dokonce toto stádium bývá označováno jako bouřlivá ovulace. Rozhodně tedy stojí za to zkoušet štěstí hned po vysazení prášků a sama uvidíte, zda se také zařadíte do třetiny žen, kterým se daří otěhotnět právě v prvním cyklu či cyklech ovulace.

Na délce užívání antikoncepce nezáleží

Možná jste hormonální antikoncepci užívala deset let, možná jen tři měsíce. Dobrou zprávou je, že stejně tak jako délka užívání antikoncepce nijak neovlivňuje vaši plodnost, ani doba, za níž se vám po vysazení hormonů podaří otěhotnět, není hormonální antikoncepcí ovlivněna. Některé rozšířené mýty tvrdí, že hormonální antikoncepce může mít sterilizační účinek. To ovšem lékaři zcela vylučují a ujišťují, že dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce na otěhotnění nemá žádný vliv.

U antikoncepčních injekcí si počkáte déle

Užívala jste hormonální antikoncepci nikoli v podobě prášků, ale zvolila jste raději formu injekcí? Pak vězte, že v tomto případě si nejspíše počkáte na pozitivní výsledek těhotenského testu o něco déle. Antikoncepce aplikovaná pomocí injekcí má totiž prodlouženou dobu účinku a od zanechání jejího užívání po úspěšné otěhotnění se uvádí interval alespoň deset měsíců. Nicméně je opět důležité pamatovat na to, že se jedná o individuální záležitost, a tak nelze jednoznačně říci, za jak dlouho se poštěstí otěhotnět konkrétně vám.

Jak otěhotnět po antikoncepci?

První důležitý krok – rozhodnout se stát se maminkou a vysadit antikoncepci – jste už udělala, co dělat ale teď, abyste zvýšila své šance na maximum? Základním předpokladem je samozřejmě skutečnost, abyste byla co nejvíce sexuálně aktivní a s partnerem využili superovulace.

Kotvičník zemní
Vsadit můžete také například na sílu bylinek a vyzkoušet kotvičník zemní (tribulus terrestris), který působí na pohlavní hormony v těle ženy i muže a zvyšuje sexuální vitalitu. Tuto zázračnou rostlinu řadí botanikové dokonce mezi přírodní afrodiziaka. Ženy se díky němu dočkají vyšší hladiny estrogenů a mužům účinné látky kotvičníku zemního pomohou zvýšit hladinu testosteronu v těle (až o 30 procent).

Post-pill amenorea

U některých žen se po vysazení hormonální antikoncepce nemusí dostavit menstruační krvácení, a to klidně i po dobu šesti měsíců. V mnoha případech dochází pouze k nepravidelnému slabému krvácení. Tento jev se nazývá post-pill amenorea a postihuje zhruba 0,5 až 3 procenta žen. Dochází k němu útlumem endogenních žláz, dá se ale léčit příslušnými léky, které situaci dokáží vyřešit.

Nezapomeňte: otěhotnění ovlivňuje více faktorů

Vysadila jste antikoncepci již před dávným časem, těhotenství ale pořád ne a ne přijít? Na početí má ve skutečnosti velký vliv nespočet faktorů a předtím, než se obrátíte na odborníky a začnete přemýšlet nad umělým oplodněním, měla byste zkusit jít na to přirozenou cestou. Někdy postačí změnit životosprávu, jindy zase záleží na biologických hodinách.

Proměňte svou snahu o početí miminka v realitu s pomocí knihy Jak otěhotnět?, která na 109 stranách shrnuje nejen důležité vědecké poznatky, ale obsahuje i praktické zkušenosti a rady více než 30 českých maminek. Kromě užitečných faktů se v ní dočtete i o problémech dalších žen, kterým se nedařilo dlouhou dobu otěhotnět, ale svůj boj nevzdaly a dnes jsou spokojenými maminkami.

E-book: Jak otěhotnět?
Snažíte se o miminko, ale nedaří se vám? Změňte to s elektronickou knihou „Jak otěhotnět?“, která shrnuje jak nejnovější vědecké poznatky, tak praktické zkušenosti a rady více než 30 zkušených maminek. Kniha na 109 stranách přináší 30 kapitol rozdělených do 7 tématických částí. Knihu jsme tvořily více než 5 let a představuje zatím nejpodrobnější českou publikaci týkající se otěhotnění.

Chci koupit e-book

Podívejte se na podrobný obsah a recenze e-booku od žen, které si ho již přečetly.